مدار چراغ پلیس

 

چراغ پلیس با استفاده از آی سی تایمر ۵۵۵

در این پروژه ما قصد داریم یک مدار طراحی کنیم تا چراغ چشمک زن شبیه به یک ماشین پلیس بسازیم. این مدار چراغ پلیس به وسیله آی سی تایمر ۵۵۵ و با ده آی سی شمارنده طراحی شده است. تایمر در اینجا پالس هایی تولید می کند که در ده مرحله  ای تغذیه می شوند، خروجی شمارنده به طوری تنظیم شده است که چراغ های درخشان به عنوان یک ماشین پلیس تصور می شوند.

 

قطعات مدار

ولتاژ تغذیه ۵+ تا +۸ ولت

آی سی ۵۵۵

مقاومت های۱ کیلو اهم، ۱۰کیلو اهم و ۲۲۰اهم مقاومت (۷ عدد)

خازن ۱۰μF، خازن ۱۰۰μF (اختیاریست ، به طور موازی به برق متصل کنید).

ترانزیستور ۲N3904 یا ۲N2222 (2 عدد)

LED قرمز (۲ عدد) و LED  آبی (۲ عدد)

آی سی CD4017

 

مدار و توضیح مدار

شکل فوق نمودار مدار را برای چراغ های سبز نشان می دهد. تایمر در اینجا پالس هایی در دوره زمانی ۱۰۰میلی ثانیه به طور تقریبی تولید می کند. بنابراین زمان ۵۰ میلی ثانیه روشن است و زمان ۵۰ میلی ثانیه خاموش است. این مدت زمان را می توان با تغییر مقدار خازن تغییر داد.

این پالس ها از شمارنده باینری ده تایی تغذیه می شوند. در حال حاضر، شمارنده پالس های داده شده در ساعت می شمارد، و به این ترتیب خروجی پین مربوطه بالا می رود، به عنوان مثال، اگر تعداد اتفاق ها ۳ باشد، پایه ۲Q شمارنده بالا خواهد بود و اگر ۵ شمارش شود، پایه ۴Q بالاست،  بنابراین برای هر ۱۰۰ میلی ثانیه یک قله وجود خواهد داشت، با این قله ها ، نتیجه ای که حاصل میشود این هست که خروجی  برابر با یک است.

در اینجا ۰Q، ۲Q، ۴Q به پایه بیس یک ترانزیستور متصل می شوند و ۵Q، ۷Q، ۹Q به پایه بیس ترانزیستور متصل می شوند. اولین ترانزیستور یک جفت LED قرمز را راه اندازی می کند و ترانزیستور دوم مجموعه ای از LED های آبی راه اندازی می کند.

همانطور که پیشتر گفته شد، خروجی شمارنده تا ۱۰۰میلی ثانیه افزایش می یابد تا جریان به بیشترین حد خود برسد. همانطور که سرریز شمارش اتفاق می افتد، شمارنده مجددا خود را تنظیم می کند و دوباره از صفر شروع می کند.

از ۰Q، ۲Q، ۴Q جفت LED های قرمز برای ۱۰۰ میلی ثانیه کنترل می شوند ، سه مرتبه برابر است:

Q0—LED  برای ۱۰۰ میلی ثانیه روشن است.

Q1 -– LED برای ۱۰۰ میلی ثانیه خاموش هست، Q1 برابر یک هست و دیگر خروجی ها برابر صفر هستند، و Q1 به راه انداز جفت LED های قرمز متصل نیست.

Q2—LED  برای ۱۰۰ میلی ثانیه روشن است.

Q3—LED  برای ۱۰۰ میلی ثانیه خاموش است.

Q4—LED  برای ۱۰۰ میلی ثانیه روشن است.

ساعت بعدی Q5  یک خواهد بود و همه چیز دیگر صفر می شوند.

از آنجایی که Q5، Q7، Q9به جفت LEDهای آبی متصل شده است. LED های آبی نیز برای ۱۰۰ میلی ثانیه و برای سه بار روشن می شوند.

بنابراین ما یک جفت LED  قرمز داریم که سه بار چشمک می زند و یک جفت LED آبی آنها نیز سه بار چشمک می زنند. این دو جفت چشمک زدن ها به طور متناوب ادامه دارد ، چراغ پلیس را تشکیل می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *