با ما همراه باشید

LED

مدار LED ساده

Avatar

منتشر شده

در

هر زمان که نام “الکترونیک” را می شنویم، اولین چیزی که بلافاصله در ذهن می آید LED و مقاومت است.LED و مقاومت ها اولین قطعاتی هستند که در شروع موضوع الکترونیک در مدارس معرفی می شوند.بنابراین در اینجا ما ساخت ساده ترین مدار در الکترونیک را آموزش می دهیم که روشن کردن LED با استفاده از یک مقاومت و باتری است.

این اولین مدار پایه LED است که من چندین سال پیش در روزهای مدرسه خودم ساخته بودم و لذت زیادی از دیدن LED درخشان داشتم.برای ساخت این مدار شما تنها چهار چیز نیاز دارید:

 1. LED یک عدد
 2. مقاومت (۲۲۰k یا ۳۳۰k  یا K1)
 3. منبع تغذیه – باتری (۹V•)
 4. فیبر آزمایش یا بردبورد (Breadboard)

طرح مدار ساده LED

در اینجا مدار ساده LED طراحی شده است. شما فقط نیاز به اتصال پایه مثبت از LED به انتهای یک مقاومت و سپس اتصال پایه دیگر از مقاومت با ترمینال مثبت باتری دارید. سپس پایه منفی LED را به ترمینال منفی باتری وصل کنید. ترمینال منفی باتری نیز به عنوان زمین شناخته می شود. کلیه مراحل ساخت بر روی فیبر آزمایشی (برد بورد) در بالا نشان داده شده است.

یافتن قطبی LED:

اگر با دقت به LED نگاه کنید، می توانید یک پایه از LED که نسبت به دیگری بزرگتر است پیدا کنید. بنابراین پایه بزرگتر، سمت مثبت LED است و پای کوچکتر، منفی است. در تصویر ذیل قابل مشاهده است:

قطب باتری را می توان به راحتی با نگاه کردن به باتری متوجه شد، مثبت (+) و منفی (-) در خود باتری ذکر شده است. ما همچنین می توانیم با استفاده از دو باتری با مقادیر ۱٫۵V استفاده کنیم.

انتخاب مقدار مقاومت برای LED:

مقاومت در این قسمت مهم است، اگر شما بدون مقاومت LED را به باتری وصل کنید، LED شما فورا سوزانده خواهد شد. بنابراین ما باید از سری بودن مقاومت با LED که به منظور محدود کردن جریانی که از LED می گذرد استفاده کنیم.

در حال حاضر سوال رایج این است که “چه مقدار مقاومت باید ما را با LED استفاده کنیم” پاسخ ساده است. به طور کلی، LED جریان ۲۰mA و ولتاژ  ۲-۳v مصرف می کند، این ولتاژ کاهش یافته را ولتاژ مستقیم (Vf) می گویند. بعضی از LED ها با توجه به رنگ و دسته بندیشان، مقدار مصرفشان به اندازه مقدار ذکر شده یا کمتر است، اما در اینجا ما این را به طور کلی توضیح می دهیم.

بنابراین در اینجا می توانیم مقدار مقاومت را با استفاده از قانون پایه ای اهم (OHM) محاسبه می کنیم:

R = V/I (مقاومت = ولتاژ / جریان)

بنابراین اگر شما از یک باتری ۹V با استفاده کنید و افت ولتاژ در LED نیز هست، بگذارید بگوییم ۲٫۴V است، و جریان مستقیم ۲۰mA است، پس ما باید یک مقدار مقاومتی که در آن ولتاژ باقی مانده را می توان از (۹ – ۲٫۴V) کاهش دهد داشته باشیم. بنابراین طبق فرمول:

R = (9 – ۲٫۴) / .۰۲ = ۳۳۰ Ohm

بنابراین ولتاژ باقی مانده (۹ – ۲٫۴ = ۶٫۶V) است که در مقاومت ۳۳۰ اهم کاهش خواهد یافت. شما همچنین می توانید با استفاده از این روش مقدار مقاومت LED را محاسبه کنید.

این مقادیر جریان و ولتاژ دقیق نیست و می تواند با توجه به ظرفیت باتری و LED متفاوت باشد. اما به طور کلی شما می توانید از مقاومت ۳۳۰ یا ۲۲۰ اهم با هر LED استفاده کنید، اگر مقادیر مناسب موجود نبود، می توانید مقاومت ۱k را نیز استفاده کنید.

 

برای دانلود فایل های این پروژه اینجا کلیک کنید.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Ic 555

مدار LED چشمک زن

Avatar

منتشر شده

در

شما باید الگوهای مختلف نورپردازی دکوراسیون را ببینید. در این مدار LED چشمک زن، ما با استفاده از IC تایمر ۵۵۵ و IC شمارنده CD 4017 یک الگوی LED چشمک زدن خلق کرده ایم.

قطعات مورد نیاز

 • IC شمارنده CD 4017
 • IC تایمر ۵۵۵
 • مقاومت های ۱۵۰, ۱K, ۱۰
 • مقاومت متغییر۱۰K
 • خازن های ۱۰uf, ۱۰۰nF
 • فیبر آزمایشی
 • باتری ۹ ولت
 • LED

طرح و توضیح مدار

هنگامی که مدار را روشن می کنیم، LED ها در یک دوره زمانی مشخص شروع به روشن کردن  می کنند. یعنی اول Q1 LED روشن می شود و Q2 روشن می شود و Q1 خاموش می شود و Q3 روشن می شود و Q2 خاموش می شود و به همین صورت ادامه دارد. هنگامی که ما مقاومت متغیر را تغییر می دهیم، سرعت LED ها افزایش می یابد. از آنجا که فرکانس IC تایمر ۵۵۵ افزایش می یابد این عمل باعث افزایش سیگنال فرکانس می شود که به طور مستقیم به پایه های تریگر متصل می شود. به طوری که حالت شمارنده سریعتر تغییر می کند.

فرمول فرکانس IC تایمر۵۵۵:

زمان شارژ (خروجی HIGH) توسط:

T1 = 0.693 (R1 +VR) C1

زمان تخلیه (خروجی LOW) توسط:

T2 = 0.693 (R2) C1

بنابراین کل دوره T است که بصورت ذیل بدست می آید:

T = T1 + T2 = 0.693 (R1 + 2VR) C1

فرکانس نوسان:

F= 1/T

F=1.44/(R1+2VR)C1

 بخش اصلی این  مدار LED چشمک زن IC تایمر ۵۵۵ است که باعث تولید فرکانس متغیر می شود. IC تایمر۵۵۵ یک هدف  کلی دارد  که می تواند در برخی از حالت های مختلف مانند استابل، مونو استابل و بای استابل پیکربندی شود. در اینجا در این پروژه ما تایمر۵۵۵ را به عنوان یک مولتی ویبراتوراستابل که هر دو مرحله سیگنال ناپایدار هستند، پیکربندی کردیم. بعضی وقت ها ما ژنراتور فرکانس را نیز می نامیم. در اینجا ما از سیگنال خروجی این مولتی ویبراتور استابل استفاده می کنیم تا سیگنال CD 4017 IC را فعال کند تا حالت خود را برای انجام کار مورد نظر تغییر دهد.

در اینجا ما IC تایمر ۵۵۵  در حالت استابل  برای تولید یک پالس تریگر از یک دوره زمانی متصل کرده ایم. یک مقاومت متغیر برای تغییر فرکانس سیکل خروجی تایمر ۵۵۵ متصل است. یک IC شمارنده CD4017 نیز به این مدار برای روشن کردن LED ها متصل می شود. ۱۰ تا LED قرمز به پایه Q0-Q9 (پایه ۳) از طریق مقاومت ۱۵۰ اهمی متصل می شوند. پایه MR (پایه ۱۵)، پایه فعال یا تنظیم ساعت (پایه ۱۳) است که به طور مستقیم به زمین و پایه ساعت شمارنده نیز مستقیما با پایه خروجی تایمر ۵۵۵ متصل است. ( همچنین نگاه کنید به : فلشر LED ترتیبی شکل قلب )

برای دانلود فایل های این پروژه اینجا کلیک کنید.

ادامه مطلب

Ic 555

ساعت با آونگ LED و صدای تیک تاک

Avatar

منتشر شده

در

ساعت با آونگ LED و صدای تیک تاک

ساعت الکترونیکی با پاندول LED و صدای تیک تاک که صدای تیک تاک را هر ثانیه تولید می کند و دارای یک پاندول LED است که در آن ۶ LED به ترتیب به جلو و عقب مثل یک پاندول حرکت می کنند، هر LED در یک ثانیه روشن می شود. این مدار بسیار مفید و ارزان است. شما می توانید ساعت شخصی خود را که می تواند در بسیاری از برنامه های کاربردی مانند اسباب بازی ها، روبات ها و غیره استفاده شود، بسازید. برای ساخت این مدار، ما از آی سی تایمر ۵۵۵ و آی سی ۴۰۱۷ و بلندگو استفاده می کنیم. ما آی سی ۵۵۵ را برای تولید پالس ساعت در هر ثانیه و ۴۰۱۷ به عنوان یک شمارنده ده تایی برای روشن کردن LED به ترتیب استفاده کردیم.

۴۰۱۷ آی سی

آی سی ۴۰۱۷ یک تراشه شمارنده ده تایی CMOS است.این می تواند خروجی را در ۱۰ پایه (Q0 – Q9) به طور متوالی تولید کند، به این معنی که یک خروجی را در ۱۰ پایه خروجی تولید می کند.این خروجی از طریق پالس ساعت در پایه ۱۴ کنترل می شود.در ابتدا، خروجی در Q0 (پایه ۳) HIGH است و سپس با هر پالس ساعت، خروجی پیش به پایه بعدی منتقل می شود.مانند یک پالس ساعت، Q0 LOW و Q1 HIGH می کند و سپس پالس ساعت های بعدی باعث Q1 LOW و Q2 HIGH و همین طور ادامه می یابد.پس از Q9، دوباره از Q0 شروع خواهد شد.پس از آن هر ۱۰ پایه خروجی را به صورت متوالی فعال و غیرفعال می کند.در زیر طرح پایه و توضیحات پایه های ۴۰۱۷ است:

شماره پایه نام پایه توضیحات پایه ها
۱ Q5 خروجی ۵: در پالس ساعت ۵  high میشود
۲ Q1 خروجی ۱: در پالس ساعت ۱ high می شود
۳ Q0 خروجی ۰: در ابتدا high می شود – پالس ساعت صفر است
۴ Q2 خروجی ۲: در پالس ساعت ۲ high می شود
۵ Q6 خروجی ۶: در پالس ساعت ۶ high می شود
۶ Q7 خروجی ۷: در پالس ساعت ۷ high می شود
۷ Q3 خروجی ۳: در پالس ساعت ۳ high می شود
۸ GND پایه زمین
۹ Q8 خروجی ۸: در پالس ساعت ۸ high می شود
۱۰ Q4 خروجی ۴: در پالس ساعت ۴ high می شود
۱۱ Q9 خروجی ۹: در پالس ساعت ۹ high می شود
۱۲ CO –Carry out زمانی که یک IC 4017 دیگر به آن اضافه شود تا مقدار را  ۲۰ برابر کنیم استفاده می شود، آن را به ۱۰ پایه خروجی تقسیم می کند
۱۳ CLOCK inhibit پایه ساعت را فعال کنید، باید LOW نگه داشته شود، برای اینکه خروجی ثابت HIGH می کند.
۱۴ CLOCK ورودی ساعت، برای پیگیری پایه های خروجی از پایه ۳ تا پایه ۱۱ HIGH باشند
۱۵ RESET پایه high فعال، برای عملکرد عادی باید LOW باشد، اگر HIGH شود IC را ریست می کند (فقط پایه ۳ HIGH باقی می ماند)
۱۶ VDD پایه منبع تغذیه (۵-۱۲V)

 

قطعات

 • آی سی CD4017
 • آی سی تایمر ۵۵۵
 • ۲ مقاومت یک کیلواهم
 • خازن های ۱۰uF, 100uF
 • مقاومت متغییر ۱۰۰K که روی  ۷۲kتنظیم شده باشد
 • ۸ عدد دیود (ترجیحا ۱n4148)
 • ۶ LED عدد
 • بلندگو ۸ohm
 • منبع تغذیه ۵-۹v

 

توضیح مدار

مدار را می توان به سه بخش تقسیم کرد:

(الف) LED به صورت پاندول متوالی روشن می شود

(ب) IC تایمر ۵۵۵ به عنوان یک دستگاه زمان سنج است

(ج) مولد صدا تیک تاک

(الف)  LEDبه صورت پاندول متوالی روشن می شود:

ما ۶ LED را به خروجی Q0 تا Q5 متصل کرده ایم، در حال حاضر پس از ۶ LED، ما باید آنها را به ترتیب معکوس ببندیم.برای انجام دادن این پروزه ، ما ۴ LED میانی را به خروجی Q6-Q9 متصل کرده ایم.یعنی ۴ LED میانی به دو خروجی متصل می شوند. مثل Q1-Q4 و Q6-Q9.دیودها برای اتصال ۴ LED میانی استفاده شده اند تا از جریان معکوس جلوگیری کنند، به طوریکه ،زمانی که یک خروجی HIGH باشد، جریان را نمی توان از طریق خروجی دیگری وصل کرد.بنابراین در نهایت، LED یک تا شش روشن می شود، سپس LED پنج تا دو روشن می شود (معکوس) و سپس LED یک تا شش روشن می شود، سپس ۵-۲ دوباره و همینجوری ادامه دارد.هر تابش LED نشانگر یک ثانیه است، زیرا ۵۵۵ برای تولید یک پالس ساعت در ثانیه تنظیم شده است.

(ب) آی سی تایمر ۵۵۵ به عنوان یک دستگاه زمان سنج:

تایمر ۵۵۵ قطعه بسیار خوبی برای محاسبه زمان است که از میلی ثانیه تا ساعت می تواند محاسبه کند.برای اینکه از پالس ساعت در پایه ۱۴ برای هر ثانیه استفاده کنیم، ما باید از IC تایمر ۵۵۵ در حالت پایدار (Astable) استفاده کنیم.خروجی نوسان تولید شده در پایه ۳ از ۵۵۵ به پایه ۱۴ از IC 4017 بکار گرفته شده است، به طوری که خروجی ۴۰۱۷ را می توان با هر پالس ساعت تولید کرد.در اینجا مقدار R1 (1k)، R2 (72k) و C1 (10uF) به طوری که ۵۵۵ بتواند نوسان با تقریب یک دوره زمانی تولید کند انتخاب شده است.تقریبا سیکل کاری ۱ ثانیه است. ۵۰%.دوره زمانی ۵۵۵ را می توان با استفاده از این فرمول محاسبه کرد:

(T=0.693*((R1+2*R2)*C1

(ج) مولد صدای تیک تاک:

در نهایت ما یک بلندگو با یک خازن ۱۰۰uF را به خروجی (پایه ۳) IC تایمر ۵۵۵ متصل کردیم، به طوری که یک صدای تیک تاک با هر پالس ساعت به این معنا که هر ثانیه تولید می شود.همچنین می توانید مدار صدای تیک تاک را بررسی کنید.

از منبع تغذیه مناسب برای مدار استفاده کنید، یک باتری ضعیف می تواند نتیجه غیر منتظره ای ایجاد کند. منبع تغذیه USB 5V کامپیوتر نیز می تواند برای آزمایش استفاده شود.

 

برای دانلود فایل های این پروژه اینجا کلیک کنید.

ادامه مطلب

Ic 555

مدار چراغ پلیس

Avatar

منتشر شده

در

 

چراغ پلیس با استفاده از آی سی تایمر ۵۵۵

در این پروژه ما قصد داریم یک مدار طراحی کنیم تا چراغ چشمک زن شبیه به یک ماشین پلیس بسازیم. این مدار چراغ پلیس به وسیله آی سی تایمر ۵۵۵ و با ده آی سی شمارنده طراحی شده است. تایمر در اینجا پالس هایی تولید می کند که در ده مرحله  ای تغذیه می شوند، خروجی شمارنده به طوری تنظیم شده است که چراغ های درخشان به عنوان یک ماشین پلیس تصور می شوند.

 

قطعات مدار

ولتاژ تغذیه ۵+ تا +۸ ولت

آی سی ۵۵۵

مقاومت های۱ کیلو اهم، ۱۰کیلو اهم و ۲۲۰اهم مقاومت (۷ عدد)

خازن ۱۰μF، خازن ۱۰۰μF (اختیاریست ، به طور موازی به برق متصل کنید).

ترانزیستور ۲N3904 یا ۲N2222 (2 عدد)

LED قرمز (۲ عدد) و LED  آبی (۲ عدد)

آی سی CD4017

 

مدار و توضیح مدار

شکل فوق نمودار مدار را برای چراغ های سبز نشان می دهد. تایمر در اینجا پالس هایی در دوره زمانی ۱۰۰میلی ثانیه به طور تقریبی تولید می کند. بنابراین زمان ۵۰ میلی ثانیه روشن است و زمان ۵۰ میلی ثانیه خاموش است. این مدت زمان را می توان با تغییر مقدار خازن تغییر داد.

این پالس ها از شمارنده باینری ده تایی تغذیه می شوند. در حال حاضر، شمارنده پالس های داده شده در ساعت می شمارد، و به این ترتیب خروجی پین مربوطه بالا می رود، به عنوان مثال، اگر تعداد اتفاق ها ۳ باشد، پایه ۲Q شمارنده بالا خواهد بود و اگر ۵ شمارش شود، پایه ۴Q بالاست،  بنابراین برای هر ۱۰۰ میلی ثانیه یک قله وجود خواهد داشت، با این قله ها ، نتیجه ای که حاصل میشود این هست که خروجی  برابر با یک است.

در اینجا ۰Q، ۲Q، ۴Q به پایه بیس یک ترانزیستور متصل می شوند و ۵Q، ۷Q، ۹Q به پایه بیس ترانزیستور متصل می شوند. اولین ترانزیستور یک جفت LED قرمز را راه اندازی می کند و ترانزیستور دوم مجموعه ای از LED های آبی راه اندازی می کند.

همانطور که پیشتر گفته شد، خروجی شمارنده تا ۱۰۰میلی ثانیه افزایش می یابد تا جریان به بیشترین حد خود برسد. همانطور که سرریز شمارش اتفاق می افتد، شمارنده مجددا خود را تنظیم می کند و دوباره از صفر شروع می کند.

از ۰Q، ۲Q، ۴Q جفت LED های قرمز برای ۱۰۰ میلی ثانیه کنترل می شوند ، سه مرتبه برابر است:

Q0—LED  برای ۱۰۰ میلی ثانیه روشن است.

Q1 -– LED برای ۱۰۰ میلی ثانیه خاموش هست، Q1 برابر یک هست و دیگر خروجی ها برابر صفر هستند، و Q1 به راه انداز جفت LED های قرمز متصل نیست.

Q2—LED  برای ۱۰۰ میلی ثانیه روشن است.

Q3—LED  برای ۱۰۰ میلی ثانیه خاموش است.

Q4—LED  برای ۱۰۰ میلی ثانیه روشن است.

ساعت بعدی Q5  یک خواهد بود و همه چیز دیگر صفر می شوند.

از آنجایی که Q5، Q7، Q9به جفت LEDهای آبی متصل شده است. LED های آبی نیز برای ۱۰۰ میلی ثانیه و برای سه بار روشن می شوند.

بنابراین ما یک جفت LED  قرمز داریم که سه بار چشمک می زند و یک جفت LED آبی آنها نیز سه بار چشمک می زنند. این دو جفت چشمک زدن ها به طور متناوب ادامه دارد ، چراغ پلیس را تشکیل می دهند.

 

برای دانلود فایل های این پروژه اینجا کلیک کنید.

ادامه مطلب
تبلیغات

نوشته های تازه

تبلیغات

آخرین دیدگاه ها

تبلیغات

برچسب‌ها

ADC ADC در آردوینو atmega32 IC 555 IC CD4017 LCD در آردوینو LED LM35 با آردوینو آردوینو آی سی 555 اندازه گیری دما با آردوینو دماسنج دیجیتال با استفاده از آردوینو و سنسور دمای LM35 دماسنج دیجیتالی راه اندازی سنسور دما با آردوینو راه اندازی موتور dc با pwm راه اندازی موتور dc با آردوینو ساخت دماسنج با آردوینو ساخت نوسان ساز پایدار سنسور دما شمارنده ده تایی صدای تیک تیک با استفاده از آی سی 555 فرمول محاسبه دما با lm35 مبدل آنالوگ به دیجیتال مبدل آنالوگ به دیجیتال آردوینو مدار LED مدار آموزشی با آردوینو مدار با آی سی شمارنده مدار دماسنج با آردوینو مدار دماسنج دیجیتالی با آردوینو مدار صدای تیک تیک مدار فلاشر پلیسی مدار چراغ پلیس مدار کنترل سرعت موتور dc نقشه مدار چشمک زن پلیسی پروژه دماسنج با سنسور lm35 چراغ پلیس چراغ پلیس با استفاده از آی سی تایمر 555 کار با سنسور دما و آردوینو کنترل دما با آردوینو کنترل دور موتور dc با پتانسیومتر کنترل سرعت موتور DC کنترل سرعت موتور dc با آردوینو کنترل سرعت موتور DC با استفاده از آردوینو و پتانسیومتر کنترل موتور dc با pwm کنترل موتور dc با اردوینو

مطالب برتر